Pohyb

 Ideální jsou procházky přírodou.

Pokud však chcete čerpat všechny zdravotní benefity ze cvičení:

  • buďte aktivní 30 minut 5 dní v týdnu
  • Váš sportovní režim by měl být vyvážený a měl by Vám přinášet radost
  • vyberte si, různé typy cvičení rozvíjející pružnost, kardiovaskulární systém, svalovou sílu i vytrvalost

PRUŽNOST - jde o aktivity s nízkou intenzitou (tanec, jóga, pilates....), dokonce i u jednoduchého domácího protažení 10-15 minut denně, zaznamenáte rozdíl. Podpoříte nejen svojí pružnost, ale také uvolníte stres a pomůže vám to vyhnout se zraněním při intenzivnějším cvičení. Před cvičením je třeba zahřát svaly dynamičtějším protažením (kroužení pažemi, kmitání nohy, mírné předklony a záklony, úklony...)

Po cvičení věnujte 10 minut uvolnění ztuhlých svalů, které protahujeme do bodu mírného nepohodlí, pak trochu povolit a držet.

KARDIO - jde o vysoce intenzivní cvičení ( běh, aerobik, intervalový trénink ) - zvyšuje srdeční frekvenci - spaluje více kalorií - posílíte své kosti a klouby - donutí váš kardiovaskulární systém (srdce, plíce), aby tvrději pracoval a dodával vašim svalům extra kyslík. Pokud se vám zdá vysoce-intenzivní cvičení příliš obtížné, pak zařaďte jízdu na kole, plavání nebo trenažéry v posilovně. Je to skvělý způsob, jak rozpumpovat srdce méně náročným způsobem a přitom podpořit kardiovaskulární systém.

Po aerobním cvičení ( kardiovaskulárním ) se zaměřte především na doplnění sacharidů a částečně proteinu.

SÍLA - doporučuje se provádět minimálně dvě aktivity týdně zaměřené na svaly. V kombinaci se správnou výživou, přispívá silový trénink k budování svalové hmoty a zlepšuje schopnost těla fungovat proti odporu, zlepšuje se hustota kostní tkáně a zdraví kostí. Jedinci s vyšší mírou svalové hmoty spalují více kalorií při odpočinku a jejich metabolismus funguje na vyšší obrátky.

Po silovém tréninku ( anaerobní cvičení ) se zaměřte na přísun proteinů, které pomáhají budovat svalovou hmotu.

VYTRVALOST - vytrvalostní cvičení vyžadují maximální odhodlání. Jsou skvělé pro spalování tuků, uvolnění stresu a zlepšení kardiovaskulární zdatnosti. Vytrvalostní akce, jako je třeba triatlon, si vybírají na těle obrovskou daň, proto je důležité si zajistit účinnou výživu, která dodá energii a proteiny (liší se v závislosti na věku, pohlaví a úrovni aktivity)